Friday, May 15, 2009

Cheesy lightbulb moment!

I have noticed that Americans cook with a lot of cheese. I love cheese, but its so expensive.
Anyway, I was watching Tammys tutorial about making pizza, and she put a ton of cheese on that pizza. I would have used half. I know Tammy is frugal as well, so I figured she must be paying a lot less than I do. Then I actually did the math. We pay over 4.5 dollars a pound for cheese. Can you believe that? Cheese is, pound for pound, more expensive than most meats here.

Anyway, I guess its just as well. Cheese is one of my weakness.

Do, you mind my asking, how much do you pay for cheese?

4 comments:

JulieMom said...

Well, with the current exchange rate, for cheap cheese (Gouda) we pay about $3.50 a pound.

But if you want the good stuff? About $6.00 a pound. So we don't eat much of it here either. Feta is our cheapest (and favorite!) option. :0)

Sarah in England said...

I worked out all the conversions - about $3.34 a pound. But that's for the tasteless value brand cheese. For tastier mature cheddar, still the cheapest value brand, $4.41 a pound.

Sarah in England said...

For parmesan you're looking at $12 a pound at least...

I love cheese though.

Dani Joy said...

Some cheeses here in Spain are pretty expensive! they can go for about 5-6€ a pound but I get the cheaper ones. They can go for about 3€ a pound. Unless I buy the processed cheese then that´s really a big drop in price. I don´t buy the processed cheese though. Sooo I would say we pay about the same as you all. considering the exchange rate. (which I am not sure what it´s at right now. I know bad missionary. but I really don´t like to know lately)